ÇAMAŞIR SODASI NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Tarih: 05.02.2020 12:19
ÇAMAŞIR SODASI NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?
ÇAMAŞIR SODASI NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?
               - Nedir bu çamaşır sodası; çamaşır sodası kimyasal adı sodyum karbonattır. Sodyum karbonat bilindiği üzere bir çok alanda kullanıla bilir ve genel olarak hipoalerjeniktir (hipo ”daha az”, hipoalerjenik ise ”daha az alerjenik” anlamına gelir.). Sodyum karbonat tuz yapısına sahiptir ve suda çözündüğünde Çamaşırın içine hapsolmuş kirin çok hızlı bir şekilde çözülüp suya geçmesini, eşyalardaki yerleşmiş yağların ve kirin hemen temizlenmesini sağlar, leke ve kir konusunda çok etkili bir temizlik maddesidir, suyu yumuşatır, hızlı temizlik sağlar, adı çamaşır sodası diye geçse de ev temizliğinde de kullanılabilir. Toz makine deterjanlarının popüler olmadığı ve daha yeni geliştirilmeye başlandığı dönemlerde karbonat çok tercih edilen bir çamaşır yıkama maddesiydi. Günümüz de çamaşır makinelerinin artık her evde kullanılması ile popülaritesini kaybetmiş olan karbonat yeniden geliştirilen formüller ile artık çamaşır makinelerinde de kullanıla bilir hale getirildi.

             -Renkli çamaşırlarınızı korur, içerisinde klor bulunmadığı için renkli ve hassas çamaşırları da yıpratmaz ve soldurmaz. Bu sayede artık eskiden olduğu gibi çamaşırlarımız daha temiz renkleri solmayan, ağartıcıya ve parfüme maruz kalmadan derinlemesine temizlene bilmekte.

             -Aynı zamanda çamaşır sodasının en güzel özelliklerinden biri de ister renkli ister sekte beyazlarda rahatlıkla kullana bilmekteyiz, Suyun sertliğini gidererek, beyaz çamaşırların daha beyaz olmasına yardımcı olur.

              


              -Çamaşır sodasını sadece çamaşırlarınızda değil genel temizlik alanların da da kullana bilirsiniz örneği; halı, kilim, kırlent, tül, koltuklarda… ve aynı zamanda çamaşır sodasını elde yıkama deterjanı olarak da kullana bileceğimiz bir özelliği vardır.


Nasıl Kullanmalıyız?
               -El ile temasından kaçınmalıyız; El ile teması halinde ellerinize yumuşaklık hissi verecektir ve uzun süre temas halinde bulunduğunuz zaman ellerinizi tahriş ederek çatlamalara ve yaralara neden olabilmektedir bu nedenle elde yıkama deterjanı olarak kullanacağımızda veya genel temizlik maddesi olarak kullanıldığı zamanlarda eldiven ile kullanılması daha konforlu bir temizlik sağlıycaktır.

             -Otomatik makinelerde; makinenizin deterjan gözün de çamaşır deterjanınız ile birlikte kullanabileceğiniz gibi sadece çamaşır sodası ve yumuşatıcı ile birlikte de kullana bilirsiniz. Çamaşır deterjanı ile birlikte kullandığınızda deterjan tüketimini azaltacaktır, suyun sertliğini azaltarak daha az deterjanla daha etkili sonuç almanıza yardımcı olur.

              -Elde yıkamalarda; Su ile bir karışım sağlayıp kullanabileceğiniz gibi direk çamaşırın üzerine döküp hafif ıslatarak leke çıkartıcı özelliğini de kullana bilirsiniz. 

 
Kireçli Sular İçin Kullanım Miktarları: Kullanım miktarını suyunuzun sertlik derecesine göre belirleye bilirsiniz 
  • Az kireçli sular için   35 gr
  • Orta kireçli sular için   70 gr
  • Çok kireçli sular için     100-105 gr

KAPICINIZIN ÖNERDİĞİ ÇAMAŞIR SODALARI İÇİN ...  wink 

Yükleniyor...